CMS Umbraco – open source redakční systém, na který nedáme dopustit

Jakub Raš / 22. 3. 2019

Otevřený redakční systém patří mezi nejoblíbenější free CMS pro technologickou platformu Microsoft .net framework. Flexibilní pro vývoj, integrovatelný téměř s čímkoli, velmi bezpečný a s aktivní komunitou v pozadí. Pro tvorbu webů, e-shopů a dalších aplikací ho používáme už přes 5 let. A neměnili bychom.

CMS Umbraco – open source redakční systém, na který nedáme dopustit

Základní představení Umbraco

  • Redakční systém napsaný v programovacím jazyce C# a postavený na platformě .NET
  • Vyvinutý dánským developerem Nielsem Hartvigem Raschem v roce 2000. Open Source od roku 2004. Od verze 4.5 je celý systém k dispozici pod volnou licencí MIT
  • Hlavní vývojářský tým sídlí v Odense pod hlavičkou akciové společnosti Umbraco A/S. Nejnovější verze Umbraco 8 byla vydaná na jaře 2019. CMS běží i jako cloudová aplikace
  • Přes 502000 webů na Umbraco včetně světových značek jako Microsoft, 66north, Carslberg nebo Czech Airlines. Kolem 1000 instalací denně, přes 221 000 členů vývojářské komunity

 

Umbraco, to je hlavně svoboda. Možnost rozvíjet systém dle potřeb klienta. Integrovat ho s čímkoli. Je to prostě CMS, které jde maximálně naproti rychle se měnícím nárokům onlinu 21. století.

— Tomáš Hanč, UX designer

Na Umbraco běží třeba tyhle zahraniční i české weby

A teď proč tohle CMS tak vyniká

Protože Umbraco není jen tak ledajaké free cms. Ale flexibilní redakční systém pro tvorbu libovolně velkých webů, e-shopů či portálů a snadnou správu jejich obsahu.

Otevřenost a flexibilita

Open-source CMS Umbraco lze díky modulárnosti jednoduše rozvíjet, škálovat a upravovat pro potřeby projektu. Ať už jde o jednoduší prezentační web nebo robustní webový portál napojený na různé podnikové systémy. Můžete si sami vytvářet vlastní komponenty a velmi snadno tak implementovat požadovanou funkčnost. Navíc mnohé komponenty si zkušený uživatel Umbraco zvládne v systému sám „naklikat“, takže pro implementaci standardních řešení nepotřebujete programátora.

Integrovatelnost

Umbraco můžete propojit prakticky s čímkoli, na co si vzpomenete. CRM, ERP, e-commerce a data driven systémy, platební systémy, účetnictví… Díky správě rozhraní lze rychle a snadno vytvořit API pro přístup z jiných systémů. Na Umbraco třeba velmi dobře navážete produkty Microsoftu, jako je ERP systém Dynamics 365, Office 365 nebo SharePoint.

Životaschopnost a aktuálnost

Umbraco je kontinuálně se rozvíjející redakční systém s téměř pravidelnými aktualizacemi. Systém jde svižně s dobou jak z pohledu technologií, tak z pohledu uživatelských potřeb. Web developerská studia, společnosti využívající Umbraco pro své weby nebo přímo editoři obsahu se nemusí starat o technologie, ale věnují se tomu, co umí nejlépe – svému byznysu (navrhovat funkční, obchodně výkonné weby, tvořit a distribuovat skvělý obsah apod.).

Komponenty a pluginy

Stovky balíčků rozšiřují možnosti Umbraco mnoha směry. Velmi populární je například balíček blogu Articulate se všemi důležitými blogovacími prvky, jako jsou kategorie a štítky, profil autora, vyhledávání apod. Anebo Umbraco Forms, který umožňuje vytvářet formuláře různé složitosti a komplexnosti.

Bezpečnost

Open source systémy často čelí kritice z hlediska zabezpečení. To u Umbraco nečekejte. Při vývoji tohoto publikačního systému se využívají bezpečnostní standardy OWASP a zdrojový kód Umbraco audituje každých 6 měsíců nezávislá bezpečnostní agentura.

Komunita

Za úspěchy Umbraco stojí nejen vývojářský tým v Odense, ale také komunita tisíců vývojářů po celém světě. Svými tipy, kritikou i požadavky pomáhají neustále vylepšovat jádro CMS. A navíc pro Umbraco vyvíjejí i vlastní komponenty a pluginy, a tím ještě více rozšiřují jeho možnosti.

 

V Umbraco jsou už v základu velmi šikovně vyřešené důležité věci. Třeba historie verzí stránek, jazykové verze webu, oprávnění uživatelů nebo možnost ukládat média do vlastní struktury složek, abych jmenoval alespoň pár věcí. Člověk je tak nemusí řešit manuálně nebo pomocí externích pluginů a může většinu času věnovat práci na unikátních prvcích.

— Ivo Kolář, kodér

Pohled do administrace: Z našich webů na Umbraco

S Umbraco se mi snadno tvoří a editují jednotlivé stránky. V administraci webu není problém rychle naklikat nějakou obsahovou komponentu nebo funkčnost. Navíc miluju dánské Lego a tohle CMS mi přijde jako takové Lego pro weby. Postavíte z něj téměř cokoli. Skoro každý ho má rád. A stále přichází s něčím novým. Akorát škoda, že Lego teda rozhodně není open source 😊.

— Jakub Raš, copywriter

Lingvistické okénko: Co znamená Umbraco

Jméno redakčního systému vychází z dánského pojmenování unbrako, což je výraz pro rychloupínací šroub s vnitřním šestihranem, resp. i pro klíč k tomuto šroubu. Pojem unbrako je zase dánský přepis původního, anglického „unbreakable“, které odkazuje k nezničitelnost šroubu. V češtině používáme pro tento šroub i klíč název inbus – inbusový klíč, inbusový šroub, nespisovně pak „imbus“. V pozadí názvu publikačního systému tak stojí šroub/klíč, který třeba Ikea přibaluje k balení nábytku. Dobře to souzní s modulárností CMS a jeho flexibilitou v rozšiřování a snadným vytvářením různých komponent.

Užitečné odkazy

 

Chcete na Umbraco stavět
web, e-shop nebo apku?

Rádi vám pomůžeme.
Ozvěte se a nezávazně to proberem.

mail(zavinac)perspectivo.cz / +420 604 90 90 90